Amennyiben még rendelkezésre áll néhány stabil, egészséges fog az állkapocsban, de az implantáció csonthiány vagy más ok miatt nem lehetséges, a teleszkópprotézis kínálja az ideális megoldást. Ez a fogpótlási technika mind a rágófunkció helyreállítása, mind az esztétikai elvárások szempontjából megfelelő választás. A teleszkópprotézis nem más, mint egy saját fogakra rögzíthető, kivehető fogsor.
Hogyan épül fel a teleszkópprotézis?
A teleszkópprotézis stabilitását a meglévő, saját fogak biztosítják, melyeket lecsiszolnak, majd koronákkal látnak el. Ezek az úgynevezett primer koronák szolgálnak a teleszkópprotézis tartókoronáiként. A primer koronák jellemzően aranyból készülnek, nem kivehetők, és funkciójukból adódóan inkább kúpra hasonlítanak, mint fogra.
A teleszkópprotézis további kulcsfontosságú elemei az úgynevezett szekunder koronák, amelyek a kivehető fogsorba kerülnek beépítésre, és kialakításuknak köszönhetően szorosan illeszkednek a primer koronákra.
A primer és szekunder koronák precíz illeszkedése garantálja a teleszkópprotézis megbízhatóságát és kényelmes viseletét.
Primer koronák - klasszikusan aranyból
Az arany évszázadok óta elismert és közkedvelt anyag a fogászatban, köszönhetően rendkívüli tartósságának és biokompatibilitásának. Nagyon jól tolerálható, keménysége a fogzománcéhoz hasonló, valamint nagy illeszkedési pontossággal megmunkálható. Ez teszi az aranyötvözeteket a legalkalmasabbá a primer és szekunder koronák elkészítéséhez, ahol a pontos illeszkedés kulcsfontosságú.
Kinek való a teleszkópprotézis?
A teleszkópprotézis az ideális megoldás az Ön számára, ha
-
még rendelkezésre áll néhány stabil fog, amelyek a protézist a helyén tartják
-
nincs elegendő csontszövet az implantátumok beültetéséhez, vagy nem szeretne implantátumos megoldást választani
-
gyors fogpótlási megoldást szeretne (mivel a teleszkópprotézis akár 8 munkanap alatt elkészülhet)
-
nem szeretné, hogy a fogsort rögzítő elemek (pl. kapcsok) láthatóak legyenek
-
költséghatékonyabb alternatívát keres az implantátumokra épülő fogsorhoz képest
Milyen előnyökkel jár a teleszkópprotézis?
-
Rögzítés kapcsok nélkül: a primer és szekunder koronák tökéletes illeszkedésének köszönhetően nincs szükség egyéb rögzítőelemekre, például kapcsokra
-
Egyenletes terheléselosztás: a teleszkópprotézis egyenletesebben osztja el a terhelést a megmaradt fogak között, ezáltal kíméletesebb, mint a kapcsos protézis. Kíméli továbbá az ínyt és a szájképleteket, minimalizálva a nyomáspontok kialakulását.
-
Egyszerű karbantartás: könnyen tisztítható és karbantartható
-
Fogvesztés esetén is bővíthető: egy vagy több fog elvesztése esetén a teljes fogsor cseréje nélkül módosítható, amennyiben még marad elegendő tartófog
-
Sokoldalúság: alkalmas mind a felső, mind az alsó állkapocshoz, különféle anatómiai adottságok esetén is
Lehetséges hátrányok
-
a megőrzendő természetes fogakat le kell csiszolni, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a primer és szekunder koronák számára
-
az aranyfelhasználás és a precíz technikai kivitelezés szükségessége miatt a teleszkópprotézis drágább, mint a kapcsos protézisek, bár még mindig olcsóbb, mint az implantátumos megoldások
-
a protézis eltávolításakor az aranyszínű primer koronák láthatóvá válnak, ami esztétikai szempontból zavaró lehet
A kezelés menete – hogyan készül a teleszkópprotézis?
A teleszkópprotézis elkészítése során a meglévő, megőrzésre érdemes fogakat először precízen lecsiszoljuk. Ezután a fogorvos több lenyomatot vesz a teleszkópkoronák és a protézis pontos elkészítése érdekében. A lenyomatok alapján a fogtechnikai laboratóriumban elkészítik a teljes teleszkópos fogpótlást, a precízen egymásba illeszkedő koronákkal. A bepróbálást követően a primer koronákat a támasztófogakra rögzítik, és a protézist felhelyezik. A kezelés ideje alatt, mely ideális esetben 8-10 munkanap, a páciens ideiglenes fogpótlást kap, mely biztosítja a megfelelő esztétikai-, és komfortérzetet.
A kezelés időtartama
A teleszkópprotézis elkészítéséhez összesen 4-5 alkalommal szükséges felkeresni klinikánkat. Ideális esetben a kezelés másfél-két hét alatt befejeződhet.
Mennyibe kerül egy teleszkópprotézis a magyarországi Smile Zentrum Fogászati Klinikán?
Egy teleszkópprotézis teljes költsége átlagosan körülbelül 2.200 euró. A költségek nagymértékben függnek a teleszkópkoronák számától, a felhasznált anyagoktól és a kiindulási helyzettől (pl. fogazat állapota, egyéb szükséges kezelések).
Amennyiben szeretné pontosabban megismerni az Ön számára alkalmas lehetőségeket, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy személyre szabott árajánlatot készíthessünk. Hívjon minket vagy küldjön nekünk e-mailt. Várjuk megkeresését!
Tippek a teleszkópprotézis optimális tisztításához
Ahogy a természetes fogak esetében, úgy a fogpótlások esetében sem feledkezhetünk meg a rendszeres tisztításról és karbantartásról. Sokan azt gondolják, ha már nincsenek saját fogaik, nem kell foglalkozniuk a szájápolással, ez az elképzelés azonban téves. A fogpótlás tisztításáról éppúgy gondoskodni kell, mint saját fogainkról.
A teleszkópprotézis tisztán tartása nemcsak a szájhigiénia, hanem az általános egészségi állapot szempontjából is kulcsfontosságú. A tisztítás két részből áll: egyrészt érinti a megmaradt, koronával ellátott természetes fogakat, másrészt a kivehető protetikai részt. Mindkettőt gondosan, legalább naponta egyszer meg kell tisztítani.
Miért olyan fontos a protézis tisztítása?
A fogkő éppúgy kialakulhat a protézisen, mint a természetes fogakon. Ha a lepedéket nem távolítjuk el időben, az megkeményedhet, fogkővé alakulhat, ez pedig hátrányosan befolyásolhatja a protézis stabilitását, ráadásul a szájüreg egészségét is veszélyeztetheti. Különösen a teleszkópprotézisek esetében, ahol a primer és szekunder koronák pontos illeszkedése kulcsfontosságú a megfelelő viselési komforthoz, minden apró idegen test, illetve kórokozó megtapadását kerülni kell. Rendszeres ápolás nélkül gombák és baktériumok szaporodhatnak el a protézisen, ezáltal pedig az egész szájüregben, ami kellemetlen szájszaghoz és ínygyulladáshoz vezethet.
A rossz szájhigiénia veszélyeztetheti a megmaradt fogak egészségét is, amelyek a protézis tartópilléreiként szolgálnak.
Az íny tisztítása és masszírozása
A protézis napi ápolása során ne feledkezzen meg a megmaradt fogak, az íny és a szájpadlás tisztításáról sem. Használjon puha fogkefét, és gyengéden masszírozza az említett területeket a vérkeringés elősegítése, az egészséges szövetek fenntartása és az esetleges csontvesztés lassítása érdekében.
Professzionális protézistisztítás a Smile Zentrum-nál
Teleszkópprotézisének tisztításához évente legalább egyszer érdemes szakemberhez fordulnia. Javasoljuk, hogy az éves kontrollvizsgálatot kösse össze fogpótlásának professzionális tisztításával is. Fogorvosunk vagy dentálhigiénikusunk speciális eszközökkel eltávolítja azokat a lerakódásokat, melyeket Ön otthon nem tud elérni, majd átpolírozza és fertőtleníti protézisét, hogy az megőrizze funkcionalitását, és visszanyerje korábbi fényét.
Tippek a teleszkópprotézis megfelelő ápolásához:
-
Naponta legalább egyszer tisztítsa meg teleszkópprotézisét, lehetőleg este, lefekvés előtt.
-
Az ápolási rutin megkezdése előtt helyezzen egy törölközőt a mosdóba, vagy arra a helyre, ahol a tisztítást végzi. Ez azért szükséges, mert ha a protézis a kivétel vagy tisztítás során esetleg kicsúszna a kezéből, így megóvhatja az esetleges sérülésektől.
-
A tisztítás történhet puha kézi fogkefével vagy speciális műfogsorkefével. A mozdulatok mindig a pirosból a fehérbe, azaz az ínytől a fogak felé haladjanak.
-
Ne használjon fogkrémet a protézis tisztításához, mivel az abban található szemcsék és abrazív anyagok mikrosérüléseket okozhatnak a protézis felületén, érdesebbé tehetik, ami így jobb tapadást biztosít a lepedék és a baktériumok számára. Ehelyett válasszon kifejezetten műfogsorokhoz ajánlott tisztítószereket, hogy a protézis hosszú távon is megőrizze épségét.
-
A nehezen hozzáférhető helyeken, például a fogsorban található szekunder korona belső részének tisztításánál használhat szájvízbe mártott fültisztító pálcikát, amivel könnyebben hozzáférhető ás áttörölhető a terület.
-
Masszírozza a szájpadlást és az ínyt puha fogkefével, hogy elősegítse a vérkeringést. mit einer weichen Zahnbürste um die Durchblutung zu fördern.
-
Gondoskodjon a megmaradt fogak ápolásáról is, használjon fogkefét és fogkrémet a tisztításhoz.
-
Zárásként öblítse ki száját tiszta vízzel vagy szájvízzel a hosszan tartó frissességérzet biztosításához.
-
Hetente egyszer vagy kétszer tegye teleszkópprotézisét protézistisztító tablettával ellátott vízbe. Ez segít megelőzni a mélyebb rétegekben felgyülemlett baktériumok és lerakódások felhalmozódását.
Ha további kérdései vannak teleszkópprotézisének tisztításával kapcsolatban, forduljon bizalommal a Smile Zentrum Fogászati Klinika fogorvosaihoz!
Gyakran ismételt kérdések
Használhatom a teleszkópprotézist éjszaka is?
A teleszkópprotézist éjszaka is viselheti, de ajánlott inkább kivenni, hogy az íny és a szájpadlás pihenhessen.
Mi a teendő, ha lazának érzem a teleszkópprotézist?
A protézis kivehető részét a legegyszerűbben finom, enyhén billegtető mozdulatokkal lehet eltávolítani a primer koronákról. Helyezze mindkét keze hüvelyk- és mutatóujját az őrlő- és szemfogak területére, majd kezeinek enyhén váltakozó húzó mozdulataival mozdítsa a protézist enyhén lefelé vagy felfelé (attól függően, hogy alsó vagy felső protézisről van szó). Eltávolítás közben kövesse a protézis természetes illeszkedési vonalát. Ügyeljen rá, hogy bal és jobb oldalon is egyenletesen haladjon az elmozdítással, ne az egyik oldalt lazítsa ki először teljesen. Kis lépésekben, egyenletesen vegye ki a protézist.
Ha további kérdései merülnek fel, forduljon bizalommal a Smile Zentrum Fogászati Klinikához, ahol készséggel állunk rendelkezésére.