Die zahnärztliche Chirurgie umfasst die Behandlung der Zähne, des Kieferknochens und des Weichgewebes durch operative Verfahren. In der Smile Zentrum Zahnklinik Ungarn bieten wir Ihnen neben Implantaten ein breites Spektrum von chirurgischen Eingriffen, wie Wurzelspitzenresektion, Kürettage, operative Zahnentfernung, Knochenaufbau und Kieferhöhlenelevation (Sinuslift). Wie bei allen Behandlungen, legen wir großen Wert auf den schonenden, schmerzfreien Ablauf.
Kürettálás
A fogászati kürettálás olyan sebészeti beavatkozás, melynek során eltávolítjuk a felhalmozódott plakkot, fogkövet, a gyulladást okozó baktériumokat és gyulladt szöveteket az íny alatti területekről. Ez azért fontos, mert kezelés hiányában a kialakult gyulladás a csontszövet károsodásához és leépüléséhez vezet, ami miatt a fogak idővel meglazulnak. A kürettálás célja a fogágybetegségek kezelése, az egészséges fogágy helyreállítása és a fogak megtartása. Az eljárás helyi érzéstelenítésben történik, és körülbelül 25-45 percig tart.
Mikor van szükség küretre?
A baktériumokban gazdag lepedék és fogkő felhalmozódása az idő előrehaladtával fogínyvérzést és gyulladást okozhat a fogak és az íny közötti területen. Ha ezt az állapotot hosszú ideig nem kezelik, a gyulladás az íny alatti szövetekre is átterjedhet. Ez úgynevezett tasakok kialakulásához vezet az íny és a fogak közötti területen, ahol a baktériumok elterjedhetnek. A betegség általában nem jár fájdalommal, és az is nehezíti a felismerését, hogy a tasakok a páciens által többnyire nem észlelhetők, csak fogorvosi vizsgálat során derül rájuk fény. A kialakult gyulladás hosszú távon a fogak kilazulásához, a fognyak szabaddá válásához és végső soron a fogak elvesztéséhez vezethet.
Az íny alatti gyulladás megszüntetése a szokásos, otthon végezhető fogtisztítási eljárásokkal nem lehetséges, ahhoz professzionális beavatkozásra van szükség.
A kürettálás megakadályozhatja a betegség terjedését, és segíthet visszanyerni az egészséges és gyulladásmentes fogágyat.
Zárt kürettálás
A zárt kürettálás egy kevésbé invazív módszer, mivel sebészeti beavatkozás nélkül történik. A kezelés során a fogorvos speciális eszközökkek, például ultrahangos tisztítóval távolítja el a fogkövet és a lepedéket az ínyvonal alól. Ezt a módszert általában akkor alkalmazzák, ha a tasakok nem túl mélyek és a fogágybetegség még kezdeti stádiumban van.
A zárt kürettálás alternatívájaként sokszor a lézerterápia alkalmazása is szóba jöhet, mely különösen kíméletes és fájdalommentes. A lézerfény hatékonyan segít a baktériumok elpusztításában, valamint a gyulladás csökkentésében, miközben elősegíti a szövetek regenerálódását.
Nyílt kürettálás
Súlyosabb esetekben, amikor az ínytasakok már elérik az 5-6 mm-es mélységet, vagy a gyulladás nagyobb mértékű, szükség lehet sebészeti beavatkozásra, azaz az íny részleges megnyitására. Ez lehetővé teszi a fogorvos számára, hogy közvetlenül elérje és alaposan megtisztítsa a mélyebb területeket.
Gyökércsúcs-rezekció
A gyökércsúcs-rezekció egy fogorvosi sebészeti eljárás, melynek során a foggyökér csúcsából 2-3 millimétert eltávolítanak, ezáltal a gyökércsatornát lezárják a további behatoló baktériumok elől és így esély nyílik a fog megmentésére.
Mikor szükséges gyökércsúcs-rezekciót végezni?
Ha a gyökérkezelés ellenére a gyökércsúcs gyulladása továbbra is fennáll, vagy új fertőzés lép fel a gyökércsúcs környékén, gyökércsúcs-rezekció szükséges. Abban az esetben is ez a választott kezelés, a gyökér környékén ciszta vagy gennyes gyulladás alakult ki, ami nem kezelhető más módon, illetve ha a gyökércsatorna annyira szűk, hogy nem lehet megfelelően kitisztítani. Sok esetben ez a műtét az utolsó kísérlet az érintett fog megmentésére.
Hogyan zajlik a gyökércsúcs-rezekció?
Az eljárást szájsebészünk helyi érzéstelenítésben végzi és átlagosan 30-45 percet vesz igénybe .
A műtét során bemetszést ejtünk az ínyen a megfelelő fog gyökércsúcsánál, majd az érintett gyökércsúcsot és a gyulladt szövetet eltávolítjuk. A terület alapos tisztítása után a sebet felszívódó varratokkal zárjuk.
Honnan tudhatjuk, hogy sikeres volt a rezekció?
A gyökércsúcs rezekció sikere körülbelül hat hónap elteltével ellenőrizhető egy kontroll röntgenfelvétel segítségével. Ha a gyulladás megszűnt és az érintett gyökércsúcsot ismét teljesen körülveszi csont, akkor a beavatkozás eredményesnek bizonyult. Ha az eredmény nem kielégítő, legtöbbször lehetőség van az eljárás megismétlésére. Amennyiben ez sem vezet eredményre, érdemes megfontolni a fog eltávolítását.
Sebészeti fogeltávolítás
A sebészeti fogeltávolítás egy olyan beavatkozás, melynek során a fogat nem egyszerű foghúzással távolítják el, hanem műtéti úton. Egy fog sebészeti úton történő eltávolításához többféle ok vezethet. Leggyakrabban a bölcsességfogak esetében van szükség erre a beavatkozásra, amikor azok már nem találnak elegendő helyet a fogsor végén, ezért nem tudnak előtörni, és az állcsontban maradnak. Előfordulhat olyan is, hogy a bölcsességfogak keresztirányban fekszenek, vagy csak részben törnek be a szájüregbe, és fájdalmas gyulladást okoznak, ilyenkor szintén a sebészi eltávolítás jelenti a megoldást.
A sebészi fogeltávolítás további indikációi a fog bent rekedése az állkapocsban, jelentős gyulladás a fog körül, a fogak összetorlódása, az erősen görbült foggyökerek, valamint az erősen szuvas vagy letört fog, melyen nincs fogóval megfogható rész.
A sebészeti fogeltávolítás folyamata
Helyi érzéstelenítés után a sebész egy kis bemetszést ejt az íny területén, hogy közvetlenül hozzáférjen a foghoz. A fogat egyben vagy több darabra vágva eltávolítjuk, majd a sebet felszívódó varratokkal zárjuk. A duzzanat megelőzésére ill. a fájdalom kezelésére jégpárnát és fájdalomcsillapítót biztosítunk, melyeknek 1-3 napig tartó használatát javasoljuk. Szükség esetén antibiotikumot is felírunk a következő 5-7 napra. Az íny- és sebgyógyulás 1-2 hét alatt lezajlik, a csont teljes regenerációja néhány hónapot vesz igénybe.
Haben Sie noch Fragen? Wir beraten Sie gerne rund um das Thema Kieferchirurgische Eingriffe. Rufen Sie uns an oder schreiben Sie uns eine E-Mail.